2013. április 24., szerda

Újra lesz magyar az űrben (?) - Én és az AASA

A sorozat előző részét ott hagytam abba, hogy készülök egy bejelentéssel. Erre kerítek sort a következőkben.




Év elején az AXE elindította magyarországi kampányát is, azt azonban - valószínűleg - csak kevesen tudják, hogy szerény személyem is részt vesz a megmérettetésben. Egyelőre csak a honlapon lehet rám szavazni, de talán hamarosan  más módon/módokon is pályázhatok. Hogyan is történne majd az űrrepülés? Ez az XCOR Aerospace Inc. Lynx (latin, jel. Hiúz) nevű űrrepülőgépének 2. jelzésű (Mark II) változatával valósul meg (1. kép). Maga a cég 1999 óta létezik, California állambeli székhellyel. A hozzájuk érkező kereskedelmi űrutazások lebonyolítását a Space Expedition Corporation végzi. Maga a gép még fejlesztés alatt van, a hajtóművek tesztje folyik, 2014 elején áll üzembe. Az 1. jelzésű Lynx még nem képes elérni a világűrt, a Mark II is  "csak" szuborbitális repülésre lesz képes két emberrel (pilóta+utas). A szuborbitális repülés vagy "űrugrás" annyit tesz, hogy az űreszköz 

                                                                                                       nem képes elérni az orbitális pályára álláshoz szükséges ún. I. kozmikus sebességet (7,9 kilométer másodpercenként). És bár feljut az egyezményesen légkör-világűr határnak tekintett Kármán-vonalig (100 km magasságban), ezt követően röviddel elkezd visszaesni. Tehát a gép vízszintesen, repülő módjára kezd emelkedni, majd egy bizonyos magasságban ez függőlegesbe vált át. Ebben a fázisban kb. 3 percen keresztül a hangsebesség csaknem háromszorosával  haladnánk, majd 58,5 km magasságban kikapcsolnák a hajtóműveket. Így történne az emelkedés egészen 103 km-ig, ami bár még a termoszférában, vagyis a felsőlégkör egyik rétegében van, de mégis világűrnek tekintik. Itt áll be 4-6 percig a súlytalansági állapot, és gyönyörű látvány tárul csodálatos bolygónkra. Ezt követi az ereszkedési fázis, először szokványos módon, majd spirális pályán. Végül következik az ugyancsak vízszintes földet érés ugyanott, ahonnan elindultunk. A repülés teljes időtartama kb. 1 óra lesz, de a tulajdonképpeni űrrepülés ebből alig pár perces.








 Tehát lényegében alig lesz több egy kiruccanásnál, de mégis hatalmas élményt jelent majd - nem beszélve arról, hogy ezzel együtt jár majd az űrhajósi rangjelzés is. És nem titkolt vágyam ezt megszerezni. Ezért is jelentkeztem a versenyre. De sajnos eddig nem túl rózsás a helyzet. Arról nem kívánok nyilatkozni, hogy hányadik helyen állok, de annyit mondhatok, hogy valahol a mezőny közepén-végén kullogok. Így hát - szégyen ide, szégyen oda - nem kis segítségre lenne szükségem. Ezúton kérek mindenkit, aki olvassa e sorokat, hogy egy-egy szavazattal támogassa céljaim megvalósítását itt: www2.axeapollo.com/hu_HU/49960/krisztian_varga . És akik segítettek, azokat arra kérem, hogy szóljanak családtagjaiknak, ismerőseiknek, hogy ők is kattintsanak az arcképem melletti szavazógombra! Sajnos nincs sok idő, jelen állás szerint kb. 9000 (!) plusz voksra lenne szükségem az első helyhez, de a Ti együttműködésetekkel ez is sikerülhet. És nem azért akarok a világűrbe menni, mert az könnyű, hanem mert nagyon is nehéz... Ne feledjétek: ez egyetlen gombnyomás Nektek, de hatalmas ugrás hazánknak (és persze nekem). Előre is köszönök minden támogatást! 



Lásd még: 


- Az XCOR Aerospace honlapja: http://www.xcor.com/
- Buzz Aldrin bejelenti az AASA megalakulását: http://www.youtube.com/watch?v=x7gu8WVQNOQ

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése